Nowa wersja forum już działa! Przez najbliższe dni będziemy je sukcesywnie poprawiać/usprawniać. Wszelkie uwagi i propozycje możecie zgłaszać tutaj:
http://forum.skijumping.pl/index.php/topic,4506.msg755026.html#new

Autor Wątek: Kombinacja norweska ogólnie  (Przeczytany 37955 razy)

Jan

• Nowy użytkownik
  • *
    • http://www.skijumping.pl
Kombinacja norweska ogólnie
« dnia: Grudzień 09, 2002, 22:02:06 »
Witam serdecznie wszystkich kibiców i sympatyków sportów zimowych na nowym forum dotyczącym jednej z trzech dyscyplin narciarstwa klasycznego - kombinacji norweskiej. Można tu porozmawiać na każdy temat związany z dwubojem, zadawać pytania o zawodników, drużyny, historię, zasady i niuanse regulaminowe. Mile widziane także wrażenia i komentarze z zawodów PŚ i PŚ B, ale także tych mniejszej rangi. Zapraszam do dyskusji i proszę o jej kulturalny przebieg.
*TJ Dukla Liberec Armadni Sportovni Stredisko*
*Jens Salumäe - Esimene Eesti suusahüppaja MK punktikohal!*

justka

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 10, 2002, 13:07:50 »
No, wreszcie ktoś pomyślał o kombinacji noweskiej!!! Tego mi brakowało. :lol:
Wprawdzie nie wiem, czy dyskusja bedzie miała kulturalny przebieg, ale można mieć nadzieję :wink:  :wink:  :wink:

Na sam początek mam pytanie: dlaczego fińscy zawodnicy są tak "słabi"?
Spodziewałam się czegoś więcej po Lajunenie. Może to z powodu odejścia poprzedniego trenera( (rumience)  (rumience)  (rumience)  )???

Szkoda tylko Jaakko Tallusa....
###Jak sie nie ma co sie lubi, to sie lubi co sie ma ###

Jan

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 10, 2002, 17:16:48 »
Przede wszystkim dziękuję bardzo za pierwszy post nt. kombinacji:) Przechodząc do Twojego pytania, to jednak nie powiedziałbym że Finowie są AŻ TAK słabi:) Oczywiście, jako drużyna nie prezentują na razie tej formy, którą zachwycali w sezonie poprzednim, jednak rozpatrując indywidualne przypadki widzimy, że jedni są w lepszej, inni w zdecydowanie gorszej dyspozycji.
Generalnie trzeba powiedzieć, że w tym sezonie nie najlepiej spisują się Finowie w części skokowej. Nie wiem, czy jest to związane z odejściem Nikunena. Z drugiej strony, jak pomyślę, że nowym trenerem kadry fińskiej został Jyri Pelkonen, ten sam, który wraz z Vegardem Granheimem drużynę norweską pozostawił w stanie niemal katastrofalnym, to może to dawać wiele do myślenia.
Obecnie na swoim \'normalnym\' poziomie spisuje się Hannu Manninen. Tuż przed sezonem wydawać się mogło nawet, że powróci on do świetnej formy skokowej (był najlepszy na skoczni podczas międzynarodowego sprawdzianu w Rovaniemi!), jednak zawody PŚ zweryfikowały te oczekiwania. Choć nie da się ukryć, że i tak jest już lepiej, i zajmując miejsce np. w okolicach 10. po skokach, Hannu może potem, dzięki swemu \'zabójczemu\' wręcz biegowi, z powodzeniem walczyć nawet o zwycięstwo. W Kuusamo miał po skoku 1:49 straty do prowadzącego Denifla i był na 23. miejscu. Mimo to zdołał wygrać. Myślę, że to zdecydowanie przemawia na jego korzyść  
Bohater igrzysk z SLC Samppa Lajunen biegowo do sezonu przygotowany jest znakomicie. Akurat tak się złożyło, że ostatnio w Trondheim na trasie biegał tandem Lajunen-Manninen, gdyż obaj notowali zbliżone straty po skokach. Na trasie byli nie do pokonania. Natomiast ze skokami u Samppy cały czas jest nie najlepiej, na pewno stać go na więcej. No cóż, może trzeba po prostu jeszcze trochę poczekać.
Jaakko Tallus nie dominuje już tak na skoczniach, jak w ostatnim roku. Teraz zdarza mu się nawet zajmować miejsca poza "10" po skokach. A biega tak jak biegał dotychczas, czyli słabo. Trudno na razie domyślać się spadku jego formy oraz tego, czy jest to krótki kryzys, czy też jakaś dłuższa zapaść. Niektórzy dziennikarze spekulują, że być może Tallus za bardzo skoncentrował się na poprawianiu swego biegu a zaniedbał skoki. Nie wiem, czy można się z tym zgodzić. Nawet jeśli tak było, to dlaczego nie biega on ani trochę lepiej?
Antti Kuisma świetnie spisał się w inauguracji sezonu, zajmując 11. miejsce. Jest on solidnym biegaczem, a w Kuusamo udało mu się w miarę poprawnie skoczyć. Niestety, później już było tylko gorzej, cały czas traci na skoczni stanowczo zbyt wiele. Jego forma jest zmienna i nieustabilizowana.
Z kolei Jouni Kaitatinen ciut lepiej skacze niż biega. Jednak w tym sezonie ani specjalnie daleko nie lata, ani też nie błyszczy dynamiką na trasie biegowej. W rezultacie nie może wydostać się z 3ciej dziesiątki.
Katastrofalna jest natomiast dyspozycja Mikko Keskinarkausa. Wydawało się, że będzie on godnym następcą Jari Mantili, jednak w tym sezonie kompletnie mu nic nie wychodzi. Po fatalnych skokach brak mu już motywacji na trasie i biegnie, aby tylko dobiec do mety.

justka

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 10, 2002, 22:27:38 »
Nie wiedziałam, że to właśnie Pelkonen został ich trenerem, ale ta informacja nie poprawiła mi humoru :wink
Mimo, że twierdzisz, że nie są aż tak słabi, to jednak spodziewałam się czegoś więcej. Nie mówię o Maninenie, bo on jak zwykle jest w dosyć dobrej formie; ale myślałam,że Lajunen po swoim świetnym występie na ZIO, powalczy w tym sezonie o pierwsze miejsce.
Natomiast Jaakko Tallus...- mam nadzieję, że to minie i zacznie znów świetnie skakać, bo do tego, że w biegach traci uzyskaną wcześniej przewagę, jestem przyzwyczajona.
Szkoda, że nie ma Mantili (właściwie to dlaczego?), bo był bardzo "barwnym" zawodnikiem :lol:

Jan

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 11, 2002, 00:07:53 »
Co do Lajunena, to tak jak pisałem wcześniej, trzeba troszkę poczekać, aż się forma \'dotrze\', zwł. jeśli chodzi o skoki. W poprzednim sezonie skokowo Samppa miał 1. okres PŚ trochę gorszy. Jestem ciekaw, co pokaże teraz w Harrachovie.
Natomiast Jari Mantila po prostu skończył karierę i stąd jego brak na listach startowych zawodów PŚ.

justka

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 11, 2002, 12:46:08 »
Oby jego forma nie"dotarła"się zbyt późno.....

Dlaczego nikt się  nie wpisuje???????????
Nie uwierzę,że nikt na forum nie lubi kombinacji,więc o co chodzi???? :\\  (ramiona)

munklia

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 11, 2002, 14:54:06 »
Ależ tu u was oficyalnie Jasiu :P
Skoro tu już powstała niemalże rubryka \'ekspert odpowiada\', to ja poproszę o krótki wykładzik na temat norweskich dołów na całej linii  :-D  I bez szczególnego wyzłośliwiania się na Larsie(Laszu?)-Andreasie  :twisted:  :wink:
*hopp norge*
A question to Hannu: do you feel this kind of revenge for yesterday, for your second place behind Samppa?
Samppa: *grin*
Hannu: No, I don`t think it`s that way :P

Jan

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 11, 2002, 22:37:45 »
Oficyjalnie, Asiu, gdyż i kombinacyja jest u nas oficjalna    :))))))
A co do Norwegów, no cóż...
Jeden Petter Tande wiosny nie czyni. Norwegowie spisują się zasadniczo poniżej oczekiwań. Wydawało się już, że podniosą się powoli ze skokowego dołka, ale dalej sobie nie radzą na skoczniach. W lecie prezentowali się lepiej i to rokowało pewne nadzieje, jednak obecnie wydaje się, że jeszcze trochę pracy czeka Lasse Ottesena, który z pewnością zazdrosnym okiem łypie na kadrę norweskich specjalistów  
Petter Tande ratuje obecnie de facto honor norweskiej kadry. Przede wszystkim w odróżnieniu od pozostałych ląduje dopiero po przeleceniu przyzwoitej liczby metrów  A potem na trasie dzielnie się trzyma i w rezultacie jest obecnie jedną z rewelacji tego sezonu. Dwa razy 8., raz 6., w Gundersenie w Trondheim nie startował. Oczywiście ma jeszcze spore deficyty w biegu, ale w tak doborowym biegowo towarzystwie kolegów z ekipty z pewnością poczyni postępy. Ciekawi mnie jednak, jak wytrzyma dystans 15 km na Gundersenie w Harrachovie, to też może być jakaś mała weryfikacja.
Nie ukrywam, że liczyłem na Kristiana Hammera. Niestety, na razie nie sprawdziła się teza o jego powrocie do wielkiej formy. Usprawiedliwia go choroba, jaka przytrafiła mu się w poprzednim tygodniu, ale mimo wszystko w pozostałych zawodach, tak jak większość Norwegów, na skoczni nie błyszczał.
Doborowa piątka biegaczy czyli Oestvik starszy, Rotevatn, Braaten, Grave i Brynemo, ma jeden wspólny problem - skocznię  Tu nie ma wiele do dodania  Po prostu muszą zacząć lepiej skakać i już, to wtedy zaczną zajmować bardziej przyzwoite miejsca regularnie a nie od wielkiego dzwonu.
Kryzys na skoczni przeżywa także Espen Rian, a u niego jest to o tyle nieciekawe, że to właśnie skok powinien być teoretycznie jego lepszą stroną. Oj, ma się nad czym zastanawiać Ottesen  
Natomiast Jo Wesche Fossheim, którego także widzieliśmy w Kuusamo i Trondheim, powinien na razie raczej skoncentrować się na PŚ B. PŚ A to dla niego na razie za wysokie progi.
Trudno coś odkrywczego o Norwegach napisać - większość problemów się u nich do tej skoczni nieszczęsnej sprowadza ;)

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 12, 2002, 00:14:10 »
No dobrze, skocznia skocznią, tylko im się biegowo też rezultaty pogorszyły  :?

munklia

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 12, 2002, 00:19:16 »
Ten gość to nie gość, tylko ja  :roll:
*hopp norge*
A question to Hannu: do you feel this kind of revenge for yesterday, for your second place behind Samppa?
Samppa: *grin*
Hannu: No, I don`t think it`s that way :P

ollie

• Ekspert
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 12, 2002, 14:52:48 »
o kurcze jak fajnie ze jest forum kom norweskiej
bede tu wpadac
ja yam sie ciesze ze moj kirchheisen tak dobrze w tym sezonie tylko jeszcze czekam az felix sie obudzi.
FCB Immer wieder
Immer wieder FC Bayern Muenchen
Du bist mein Verein
FCB Immer wieder
FC Bayern Muenchen du sollst ewig Deutscher Meister sein!!!

Madzia

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 12, 2002, 15:29:14 »
ech nium,jestem to noffa........dotąd nie interesowałam się kombinacją,ale skoro mówicie,że to takie fajne.........na jakim programie można transmisje zobaczyć i kiedy?
wszystko sie zmieniło...nie mogłoby być tak jak dawniej??nie chce zmian......:(

dec

• Ekspert
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 13, 2002, 08:02:42 »
Super, że jest teraz forum dot kombinacji!! Tego tutaj brakowało, a Jaakko jeszcze wróci do formy  :lol:  :lol:  :lol:  zobaczycie  :lol:
Coz it\'s Man Utd, Man Utd fc,
We are by far the greatest team,
The world has ever seen (diablo)

Skowronek

• Aktywny użytkownik
    • http://www.finpower.prv.pl
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 13, 2002, 12:48:05 »
Ja chociaz ogladam kombinacje raczej wyrywkowo mocno sciskam kciuki z Finow! :) Hope, ze sie podciagna!

No ale jesli mam byc szczera po wystepach Samppy na IO tez liczylam na cos wiecej z jego strony w tym sezonie! Nio ale to przeciez dopiero poczatek! Bedzie lepiej! :))

Pozdrawiam wszystkich sympatykow Kombinacji Norweskiej! :)
"It\'s a sweet feeling to win for the first time"

http://www.finpower.prv.pl/forum -> ZAPRASZAM na moje forum! :D

maggon

• Ekspert
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 14, 2002, 19:31:47 »
wiedziałam,że Justka tu pierwsza wpadnie. I dobrze. To ja mam teraz pytanie do Jana. Chyba jakieś  2 lata temu jakiś kombinator ucierpiał podczas lądowania po skoku. To było chyba w Kusamo. Kto to był. Co się z nim stało? Będzie jeszcze trenował?
Przyjaciel to ktoś, kto wie o Tobie wszystko i ciągle Cię lubi.