Nowa wersja forum już działa! Przez najbliższe dni będziemy je sukcesywnie poprawiać/usprawniać. Wszelkie uwagi i propozycje możecie zgłaszać tutaj:
http://forum.skijumping.pl/index.php/topic,4506.msg755026.html#new

Autor Wątek: Eesti :P  (Przeczytany 6375 razy)

munklia

• Nowy użytkownik
  • *
Eesti :P
« dnia: Styczeń 05, 2003, 12:54:53 »
W związku z tym, że to forum wyraźnie trzeba rozruszać, proponuję temat nieco niekonwencjonalny. Chciałabym się mianowicie przyjrzeć kombinatorom z pięknego kraju nad Zatoką Fińską (mam tu na myśli oczywiście Estonię  :P) Tambet Pikkor, Vahur Tasane - te nazwiska podbiją kiedyś kombinacyjny świat. Dlatego proszę Jasia-Moderatora o analizę środowiska kombinacyjnego w Estonii  :-D  :-D  :-D
Na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć kogoś tak nieodżałowanego jak Jens Salumäe. Bez niego kombinacja nie będzie już tym, czym była. Jens niestety zadecydował o przejściu do skoków specjalistycznych. Niech mu zatem Puchary Kontynentalne lekkie będą  :P
*hopp norge*
A question to Hannu: do you feel this kind of revenge for yesterday, for your second place behind Samppa?
Samppa: *grin*
Hannu: No, I don`t think it`s that way :P

Jan

• Nowy użytkownik
  • *
    • http://www.skijumping.pl
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2003, 21:14:28 »
Analizę środowiska kombinacyjnego w Estonii rozpocznę od tego, który to środowisko niestety już opuścił  :cry:

SALUMÄE, Jens - Nomme Suusaklubi
Największy estoński talent w kombinacji od czasów Ago Markvardta i Magnara Freimutha. I wcale nie jest to opinia przesadzona. Jens, znakomicie skaczący, miał problemy z biegiem. Na MŚJ w Karpaczu, gdzie odniósł największy życiowy sukces, po skokach do sprintu zajmował 3. miejsce. Miałem okazję być naocznym świadkiem tego skoku:) Na trasie 5 km dał się jednak wyprzedzić 2. rywalom i w rezultacie zajął 5. lokatę, która dała mu przepustkę do PŚ A. W tym samym sezonie odnotował również wspaniały rezultat na MŚ w Lahti - 17. miejsce w sprincie, a po skokach był znowu 3 :)
W następnym sezonie niestety także ze skokami nie było już tak dobrze jak wcześniej, a i bieg się nie polepszył. Jens strasznie się męczył na trasie i zajmował odległe miejsca. Ponieważ przestał już być juniorem nie mógł liczyć na udział w MŚJ w Schonach i przed spadkiem z PŚ A musiał się bronić wynikami w zawodach PŚ. 19-20 stycznia w Libercu rozegrano Gundersena w bardzo okrojonej obsadzie, jako że Niemcy i Finowie na znak protestu przeciwko rozgrywaniu konkursu skoków w nierównych warunkach odmówili udziału w drugiej serii. Na starcie biegu na 15 km stanęło 19 zawodników. Jens potrzebował 10. miejsca, aby utrzymać się w PŚ A. Gdy jako 10. mijał linię mety Austriak Michael Gruber Jens znajdował się jeszcze na trasie i w tym momencie jego spadek stał się faktem. Ostatecznie Estończyk zajął 15. miejsce.
Na IO w Salt Lake Jens nie zabłysnął. Wystartował także w konkursie skoków specjalnych na K120 i to już była oznaka szykujących się zmian. Po igrzyskach Jens wziął jeszcze udział w zawodach PŚ B za oceanem, lecz wystartował także w COC w Vikersund. Na koniec sezonu nie wystartował już w mistrzostwach Estonii w kombinacji, tylko w skokach. I w ten sposób zakończył karierę dwuboisty.
Przejście z kombinacji do skoków nie jest łatwe. Wymaga czasu, kombinatorzy są z racji konieczności biegania nieco inaczej zbudowani i potrzebują czasu na zredukowanie masy ciała. Jens w zawodach COC spisywał się przeciętnie. Jednak na początku tej zimy, w konkursie PŚ w Kuusamo zapisał się do historii estońskich skoków narciarskich - jako pierwszy reprezentant tego kraju zapunktował w PŚ! Niestety, później nie było już tak różowo. Nie potrafił kwalifikować się do "50" w PŚ a i w COC nie błyszczał. Obecnie na T4S również skacze bardzo słabo.
Cóż, wybrał drogę skoczka choć ja cały czas uważam, że jeśli cierpliwie popracowałby nad biegiem, to wyrósłby na solidnego dwuboistę. Szkoda. Ale i tak życzę mu jak najlepiej na nowej drodze.

Natomiast w kadrze A kombinacji norweskiej znajduje się obecnie 3 zawodników:

TASANE, Vahur - Nomme Suusaklubi
Największy obecnie talent wśród estońskich kombinatorów. Jest jeszcze bardzo młody i mało doświadczony, niemniej na krajowym podwórku mało kto jest w stanie mu dorównać. Niestety w międzynarodowej konfrontacji nie może się przebić. Ale zobaczymy, co pokaże w przyszłości.

TEDER, Villu - Otepää Spordiklubi
Rakieta na trasie biegowej, niestety bardzo słaby na skoczni. Gdy Villu ma dobry dzień, wtedy na trasie jest w stanie nadrobić naprawdę dużo. W ubiegłym sezonie Estonia w składzie Teder/R.Pikkor/T.Pikkor zajęła 2. miejsce w drużynowym starcie masowym w Klingenthal, wygrywając jednak bieg, w którym Villu odgrywał czołową rolę. Gdyby tak jeszcze choć trochę poprawił się w skokach...

PIKKOR, Tambet - Spordiklubi Spordimaailm
Międzynarodowe kariery (w Estonii jeszcze startują) pokończyli jego bracia - Rauno i Roomet, jednak Tambet nadal będzie rywalizował na skoczniach i trasach świata. Jest obecnie najlepszym estońskim kombinatorem, czemu wyraz dał wygrywajać 30 grudnia 2002 mistrzostwa kraju w sprincie. Biega bardzo dobrze, ma na swoim koncie oprócz wspomnianego wyżej 2. miejsca z drużynówki z Klingenthal wiele dobrych rezultatów w PŚ B, a w Lahti na MŚ w 2001 zajął 19. miejsce w sprincie. Widać, że potencjał ma a ja osobiście głęboko wierzę, że ustabilizuje formę skokową na przyzwoitym poziomie i będzie mógł włączyć się do walki o czołowe lokaty w PŚ B w tym okresie.
*TJ Dukla Liberec Armadni Sportovni Stredisko*
*Jens Salumäe - Esimene Eesti suusahüppaja MK punktikohal!*

munklia

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2003, 00:16:42 »
Dziękuję Jasiu za tak wyczerpującą wypowiedź  :-D Długość tyrady o Jensie nie zdziwiła mnie specjalnie  :P
Poobstawiajmy może wyniki PŚ B w Zakopcu...
*hopp norge*
A question to Hannu: do you feel this kind of revenge for yesterday, for your second place behind Samppa?
Samppa: *grin*
Hannu: No, I don`t think it`s that way :P

willi

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2003, 17:56:24 »
oj Jasiu, Jasiu...:P:P:P:P:P:P
na PŚB w Zakopcu bez wątpienia wygra Andriej Jezersek, jeśli się tylko raczy pojawić:P:P:P Mam już nawet do niego pierwsze pytanie: dlaczego nas nie lubisz???:P:P:P:P
Ale miało być o Estończykach... Jens zdrajca!!!! :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:
Felix: I did on the hill, on the jumping hill, I did what I\'m able to do at the moment:P:P:P:P:P:P

dorota

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2003, 16:02:03 »
:oops: chyba jestem jedyną, która nic nie wie na ten temat i nazwisk nie kojarzy  :oops:
Kto ty jesteś? - Jajeczko
Jaki znak Twój? - Białeczko
Gdzie ty mieszkasz? - W skorupce
W jakim kraju? - W Kurzej Dupce

willi

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 21, 2003, 15:31:00 »
z czasem i ty się nauczysz :-D  :-D  :-D
Felix: I did on the hill, on the jumping hill, I did what I\'m able to do at the moment:P:P:P:P:P:P

marta

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 24, 2003, 18:21:47 »
ja jakos nie jestem aktualnie w temacie;chodzi mi o to czy dzisiaj jest w PS jeden zawodnik,ktiry zdecydowanie dominuje,jak kiedy ogiwara,czy ten fin na "H"?
Mina rakastan sinua Mika.Onnea!!                                                    ci ktorzy maja najblizej,zawsze sie spozniaja.

Petti

• Gość
!
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 15, 2003, 19:56:18 »
Nazwiska są efektowne, ale skoro pamiętamy wszystkich skoczków z PŚ, to i te przyswoimy...

Justyna

• Ekspert
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 02, 2003, 13:10:25 »
Cytat: dorota
:oops: chyba jestem jedyną, która nic nie wie na ten temat i nazwisk nie kojarzy  :oops:

Dorota zapomniałas o mnie! Ja to nawet ....no nie wiem nic, prócz tego ze w kombinacji sie skacze i biega!
Kochamy ADAMA MAŁYSZA

Petti

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 02, 2003, 19:31:39 »
Wystarczy wiedzieć, że najlepsi to
Ackermann GER
Lajunen FIN
Gottwald AUT
Kircheisen GER
Spillane USA
Hettich GER
Tallus FIN
i na dzisiaj koniec lekcji .........  :lol:

Justyna

• Ekspert
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 02, 2003, 22:25:14 »
a gdzie POL? Tak to sie nei bawie...........
Kochamy ADAMA MAŁYSZA

Petti

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 03, 2003, 18:55:16 »
Ale my się tak bawimy ....  (haha2)

Justyna

• Ekspert
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 03, 2003, 21:59:26 »
jak nie ma POLAKÓW to ja żagnam......... (papa)  oczywiscie żartuje........zostane  (smile)
Kochamy ADAMA MAŁYSZA

Petti

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 04, 2003, 10:44:51 »
Przez chwile myslalam, ze piszesz na powaznie ......
Moze Twoja obecnosc zmobilizuje polskich kombinatorow i zaczna osiagac lepsze wyniki !!!

Justyna

• Ekspert
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 04, 2003, 20:57:42 »
Jesl iczytaja te forum to na pewno ich zmobilizuje do lepszych wystpów.
GNOJKI SKACZCIE I BIEGAJCIE LEPIEJ BO JAK NIE........TO BEDZIE ŹLE! eee i tak im to nie pomoze
Kochamy ADAMA MAŁYSZA