Harald Rodlauer opuszcza Polskę! "Dziękuję za miło spędzony czas"

  • 2024-04-25 19:53

Niecały rok trwała przygoda Haralda Rodlauera w roli głównego szkoleniowca kobiecej reprezentacji Polski w skokach narciarskich. W środę austriacki trener poinformował o swoim odejściu za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na chwilę obecną nie wiadomo kto zostanie jego następcą.

58-letni Styryjczyk miał być odpowiedzialny za podniesienie sportowego poziomu Polek na przestrzeni kilku sezonów i poprowadzenie ich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026 we Włoszech. Tak się jednak nie stanie. Austriacki szkoleniowiec rozstał się z Polskim Związkiem Narciarskim po niespełna dwunastu miesiącach współpracy, o czym poinformował za pośrednictwem mediów społeczniościowych, jednocześnie składając podziękowania.

"Dziękuję Stefanowi Huli za świetną pracę - jestem pewny, że pewnego dnia zostaniesz wielkim trenerem głównym. Dziękuję moim zawodniczkom - każda z was odniesie kiedyś sukces", napisał Rodlauer.

"Dziękuję również Thomasowi Thurnbichlerowi i jego zespołowi za całe ogromne wsparcie! Dziękuję prezesowi Adamowi Małyszowi. Praca dla Polski była dla mnie zaszczytem", dodał szkoleniowiec, kończąc swój wpis zdaniem napisanym po polsku: "Dziękuję za miło spędzony czas".

Minionej zimy w Pucharze Świata kobiet pokazały się cztery Polki. Anna Twardosz zgromadziła osiem punktów do klasyfikacji generalnej, dwukrotnie meldując się w czołowej „30”. Punktów nie zdobyły Nicole Konderla, a także debiutujące pośród elity Pola Bełtowska i Natalia Słowik.

Oprócz Haralda Rodlauera, ze sztabem reprezentacji Polski pożegnała się Theresa Koren, fizjoterapeutka i trenerka przygotowania motorycznego.

Głos w sprawie odejścia Austriaków zabrał także wspomniany Stefan Hula. – Harald! Dziękuję za twoje wsparcie, mądrość i spokój. Praca z tobą była przyjemnością. Życzę powodzenia na twojej nowej ścieżce. Mam nadzieję zobaczyć ciebie i Theresę niebawem na skoczni – czytamy na Instagramie byłego skoczka.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (11498) komentarze: (69)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Arturion profesor

    Pan Harald: - Dziękuję za miło spędzony czas.
    Ja: - "Spieprzaj dziadu". :-)

  • Arturion profesor
    @Kolos

    Widać nie dorośliśmy do światowej myśli szkoleniowej.

  • Kolos profesor
    @Arturion

    A przed sezonem był zaciesz, że podebraliśmy Włochom Jiroutka (Davida), i że Rodlauera zakontraktowaliśmy choć Włosi też się nim interesowali rok temu jak się nie mylę...

    A teraz oddajemy ich Włochom bez żalu...

  • Kolos profesor
    @Arturion

    Wyczytałem jednak, że ma iść do Włoch tamtejsze panie trenować. Zawodniczki tam lepsze od naszych na pewno, ale organizacyjnie to wcale nie lepiej. Mniejsze zaplecze szkoleniowe mniejsze środki finansowe.

    To wszystko ma jeszcze mniej sensu.

  • Arturion profesor
    @Kuba_23

    "A to nie wszystko ponoć miał pretensje do Małysza że zarabia za dużo a dobrzy polscy trenerzy tak mało ."
    Wystarczyło się z nimi podzielić. *)

    "Pan Rodlaer do Włoch gdzie obejmie tamtejszą żeńską kadrę".
    Cóż zawodniczki "na teraz" lepsze, ale czy perspektywy? Raczej podobne.

    "Za to David Jiroutek będzie trenował włoskich kombinatorów norweskich"
    A jakby co, zluzuje brata. ;-)

    Wniosek ogólny: teraz Włosi nam podkupili, co się dało. ;-)

    *) Palnąłem głupstwo - nadział by się na podatek od darowizny... ;-)

  • Kuba_23 doświadczony

    Za to David Jiroutek będzie trenował włoskich kombinatorów norweskich

  • Kuba_23 doświadczony
    @Pavel

    A to nie wszystko ponoć miał pretensje do Małysza że zarabia za dużo a dobrzy polscy trenerzy tak mało . Natomiast już wiadomo rze wybiera się Pan Rodlaer do Włoch gdzie obejmie tamtejszą żeńską kadrę

  • Pavel profesor

    Presja zabiła pana dziadka ;)

    - Trener wam to jakoś uzasadnił? Dlaczego odchodzi?
    – Z powodu mediów w Polsce.

  • sheef profesor
    @Arturion

    Prawdopodobnie będą to Włochy. Według naszych mediów to właśnie tam miał dać drapaka (ponoć stamtąd miał mieć ofertę już wcześniej ale ostatecznie wybrał Polskę)

    Ale opcja z emeryturą też wydaje się logiczna :)

  • Arturion profesor
    @Kolos

    A może za Zupancica?
    Żart. Tam takiego dezertera na pewno nie wezmą. :-)
    A emerytura? Jak sobie wypracował, to właściwe miejsce dla niego.
    Jeszcze może autobiografię napisać, tylko kto mu wyda!? ;-)

  • Kolos profesor
    @Arturion

    Ta korzystniejsza oferta to chyba emerytura :) Bo Rodlauer młody nie jest, ofert z czołowej nacji mieć nie będzie, a do słabszych nie pójdzie bo to wymaga wysiłku i zbudowania czegoś, a widać po pracy w Polsce, że już mu się nie chce....

  • Arturion profesor
    @sheef

    "trudno będzie o jakieś sensowne wyniki i wybrał korzystniejszą ofertę"
    Wiadomo już, co będzie robił?

  • Arturion profesor
    @Bekazderwisza

    A nie zauważasz istotnych różnic w wypowiedziach wymienionej przez ciebie trójki użytkowników?
    A prawda, w Choroszczy każdy ma inne zdanie. ;-)

  • Arturion profesor
    @Kolos

    Rodlauer miał przede wszystkim zbudować podwaliny pod lepszą przyszłość. I zdezerterował. To niepoważne.
    Jestem wściekły. Ale mi w końcu przejdzie, natomiast szacunek do tego asa nie wróci.

  • Kolos profesor
    @sheef

    Ile można tłumaczyć, że nic z tych rzeczy? Rodlauer dobrze wiedział gdzie idzie pracować.

    Znudziło mu się, to dał sobie spokój i tyle.

  • CzarnyOrzel doświadczony

    Nie wiem po co było wywalać kasę na Rodlauera na rok, wiadomo było że to przechowalnia dla niego i nic nie wskóra a tylko się zniechęci.
    Ale to wina Małysza , zastaw się a postaw się a co kasy w bród. ... Ponoć.

  • sheef profesor

    Trochę szok i niedowierzanie ale z drugiej strony nie ma co się dziwić - trener Rodlauer pewnie zdał sobie sprawę, że przy obecnym potencjale i materiale ludzkim bardzo trudno będzie o jakieś sensowne wyniki i wybrał korzystniejszą ofertę. Życzę oczywiście "Diabełkowi" jak najlepiej I żeby po raz drugi udało mu się choć trochę dźwignąć damskie skoki ale obawiam się, że w obecnych realiach z tej mąki chleba już nie będzie.

  • Kolos profesor
    @KapitanGrawitacja

    Słaby argument. Grupa zawodniczek w Kanadzie czy tym bardziej Szwecji jest jeszcze mniejsza a jak skaczą Loutitt, Strate czy Westman?

    Po prostu Rodlauer nie zaangażował się w projekt.

  • Ondraszek stały bywalec

    Kipiszu w tych naszych skokach ciąg dalszy.

  • KapitanGrawitacja weteran

    Misja Rodlauera od początku była spisana na stracenie. On chyba nie do końca zdawał sobie sprawę z tej "biedy" w naszych skokach kobiet. Ktokolwiek by tu nie był trenerem to mając tak mały wybór zawodniczek będzie ciężko cokolwiek zrobić. Myślę że duet Bachleda&Stefanek będzie całkiem dobry i życzę im powodzenia :)

  • Kolos profesor
    @dervish

    Który to okręt Rodlauer sam zatopił do końca, wcześniej obiecując podniesienie z dna...

    Nic nie usprawiedliwia Rodlauera. Jego zatrudnienie było błędem.

  • dervish profesor

    Coraz więcej wskazuje na to, ze to była ucieczka z tonącego okrętu. Ewakuacja na z góry upatrzone pozycje.

  • Kolos profesor
    @Lataj

    Nie wiem czy to prawda, ale ponoć nawet na tych zgrupowaniach w okresie przygotowawczym Rodlauer nie zawsze był obecny i treningi prowadził Stefan Hula...

  • 23haze doświadczony

    Hm, PZN zbiera kasę na indywidualnego trenera?

  • Lataj profesor

    Wychodzi na to, że nie był jednak w pełni zaangażowany. Nawet w którymś wywiadzie potwierdził, że tylko mieszkał u siebie, a do Polski przyjeżdżał na zgrupowania. Już na stare lata nie będzie mieszał się w awantury. Gdyby w pełni poważnie traktował swoją posadę, to już byłby minimalny progres, ale mieliśmy zamiast tego regres. Plan miał być długofalowy (do IO), a tymczasem Rodlauer stwierdził, że znudziło mu się. Piękne słówka to nie wszystko.

    Teraz ma być Diabełek - będzie mieszkał blisko skoczni, a zresztą wcześniej nie było w jego kadrze awantur i wyniki jakieś były. Najlepszy sezon Kruczka można właśnie Bachledzie zawdzięczać.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    No dokładnie. Chociaż jednak poziom wśród kobiet wzrósł w porównaniu powiedzmy od czasów gdy Bachleda był (pierwszy raz) trenerem kobiet. Powiedzmy, że zrobienie tego 1 pkt PŚ wymaga więcej. Ale i tak... Był regres za Rodlauera i nie można udawać, że nie.

    Na pewno nie można dorabiać teorii, że Rodlauer odszedł, bo nie miał z kim, bo nie dogadywał się, nie przebił materii itp. Nie. To po prostu zwykłe znudzenie się, a może dostał lepszą intratną propozycję pracy?...

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Nawet się zgodzę po części. Poziom punktów w kobiecym PŚ jest strasznie niski, różnica pomiędzy 30 a 1 dochodzi czasem do 100 pkt, więc nawet z marnym materiałem jakim dysponował, dało się zrobić cokolwiek więcej. Oczywiście nikt cudów nie wymagał, ale tu było dno totalne.

  • Kolos profesor
    @Arturion

    Za Kruczka były najlepsze wyniki.

    Co nie zmienia faktu, że nigdy w skokach kobiet w Polsce dobrze nie było.

  • Kolos profesor
    @dervish

    Jak to nie ponosi? Przez rok pracy nic nie osiągnął, wręcz zrobił regres, a jak się znudził to sobie poszedł.

    Tu jest tylko i wyłączna wina Rodlauera.

  • dervish profesor

    Piekne słowa nie zamaskuja klęski. Misja Rodlauera w Polsce zakończyła sie klęską. I Rodlauer nie ponosi tu żadnej winy.

  • waldemarsson doświadczony

    Strasznie niepoważny ten Rodlauer. Przed przyjściem raczej na pewno wiedział jak sytuacja w kadrze wyglada, wysoko zawieszonej poprzeczki nie miał, a postawione jakieś cele były zdecydowanie długofalowe, więc wiedział na co się pisze i się na to zgodził, podpisał kontrakt do Igrzysk olimpijskich, a nagle sobie stwierdza że jednak odchodzi. Co za gość...

  • Arturion profesor
    @Mucha125

    Prawda, że od Kruczka zło w skokach pań się zaczęło.
    Ale dezercja Rodlauera jest porażką dla mojej wizji skoków kobiecych w Polsce.
    Dobrze, że chociaż "wrócili do źródeł"...

  • Mucha125 profesor

    PZN popełnił błąd bo teraz zatrudnić tego trenera to było już za póżno. PZN postawił krzyżyk na Polskich skokach kobiet kiedy Kruczka zatrudnił który zatruł cała kadrę nienawiścią.

  • Arturion profesor
    @Vanhalen

    "Mogli chociaż zostawić tą fizjo, która już poznała zawodniczki"
    Ona chyba była w "pakiecie", albo sama tak odczuwała.
    Najbardziej obawiam się, że AUT uznali, że tu niczego nie da się robić... A to byłoby słabe.

  • Arturion profesor
    @Arturion

    Ale już i tak wiadomo - "Diabełek"! :-)

  • Vanhalen stały bywalec
    @Arturion Naiwnością jest ciągle robić to samo i oczekiwać lepszych efektów

    Austriak się nie sprawdził. Bywa. Pewnie Pep Guardiola w Legii Warszawa też by kopał się po czole. Fakty są takie że krytykowany Kruczek miał dużo lepsze efekty.
    Posiadany materiał to jedno ale nie jest ok kiedy żadna zawodniczka przez cały sezon nie umie oddać jednego dobrego skoku (choćby na poziomie pewnego pudła w PI)

  • Kuba_23 doświadczony
    @kubilaj2

    I właśnie tak się stało

  • Vanhalen stały bywalec
    To jest tak w ogóle tragedia bo mamy kolejnego jednorocznego trenera

    Co z tego, że z wysokiej półki.
    Dziewczyny potrzebują stabilizacji.
    W żadnej kadrze nie ma tak częstych zmian. Mogli chociaż zostawić tą fizjo, która już poznała zawodniczki

  • Arturion profesor
    @Vanhalen

    "Dla mnie najgorsza opcja to Stefan, który byłby kontynuacją metod Haralda"
    Dla mnie najlepsza - właśnie z tego powodu.
    No, chyba, że Zupancic.

  • kubilaj2 weteran
    @Franciszek

    Ponoć "Diabełek" ma wrócić.

  • Arturion profesor
    @kubilaj2

    Liczyłem, że on właśnie zbuduje podwaliny pod perspektywy...

  • majkiel doświadczony
    @Vanhalen

    A czy Zupanic albo Kruczek są w ogóle zainteresowani?
    Moim zdaniem, tu nie trenera, a dobrego psychologa trzeba.

  • Franciszek stały bywalec

    Oj Prezes Małysz po kombinacji i biegach narciarskich zaora kolejną dyscyplinę czyli skoki kobiet. Niestety ale jako Prezes wygląda bardzo bardzo słabo. Tak tutaj wiele pisano że to przyjście Austriaka to na parę lat żeby to wszystko zaczęło funkcjonować, sam też tak myślałem i miałem nadzieje ze Rodlauer odrodzi skoczkinie a tutaj taka niespodzianka. "Cierpliwość" się skonczyła i papa. Polska to jednak kraj ludzi niecierpliwych jakby to od razu miały podia zdobywać, a tak się Prezes Tysiąclecia jarał się i piał kogo to zatrudnił, jaki to świetny trener itp. kilka miesiący i co? I po świetnym trenerze. A teraz
    kolejny polski w-fista? Może Jakub Kot? Albo powrót do tego niedobrego Bachledy, którego pozbyto się też w sposób nieodpowiedni, kiedy mu nawet szło bo 'Kruczkinio" musiał mięc posade. Szkoda i jestem zawiedziony.

  • Vanhalen stały bywalec
    Sonda

    A - Kruczek
    B - Bachleda
    C - Hula
    D - Zupancic

    Dla mnie najgorsza opcja to Stefan, który byłby kontynuacją metod Haralda

  • majkiel doświadczony
    @Cinu

    Przez jeden sezon, wiele by nie zdziałał, chociaż tutaj nie było nawet minimalnego progresu.
    Ciekawe czy to wynik jakiś szerszych rozmów, czy sam zrezygnował, czy mu podziękowano.

  • Vanhalen stały bywalec
    Konderla się nie podpisała

    Pisałem, że jeżdżenie z nimi po PŚ nie ma sensu. Ponad 80% czasu powinny spędzić w PI.
    Rodlauer swoją dymisją potwierdził, że był w błędzie. To nie Austria.
    To tak jakby puścić Pilcha na Islandię z Red Bullem

  • Kolos profesor

    No i na tyle by było z cudotwórcy z Austrii. Kompletna klapa. Tylko szkoda dziewczyn...

  • Vanhalen stały bywalec
    Słabe to z jego strony

    Wierzyłem w niego, że chociaż spróbuje i dłużej zabawi. Za jego kadencji było tylko gorzej i nie chciało mi się wierzyć że pożegna się w takim stylu.
    Same kurtuazyjne podziękowania.
    Przydałby się wywiad, dobre pytania bez wazeliny, niech wyjaśni swoją decyzję.

    Myślę, że czas oddać kadrę Marcinowi.
    Nie bardzo wierzę, że wrócimy do progresu z jego czasów ale przyzwoitość tego wymaga a i tak nie ma lepszych opcji

  • FJ stały bywalec
    @KibicOdLat

    Nie sądzę. Rodlauer odchodzi, bo chce spokoju "na starość", nie ma ochoty babrać się dłużej w konfliktach wewnętrznych. Ponadto wie już, że żeby cokolwiek tu osiągnąć, choćby małego, musiałby poświęcić się pracując na pełen etat. Prawdopodobnie mieszkając w Polsce. Za dużo kosztowałoby to go nakładów w stosunku do możliwego zwrotu. Prosty bilans rachunków i strat.

  • Cinu profesor

    Była próba dania naszym złotkom trenera z wysokiej półki. Jak widać i to nie pomoże przy braku poświęceń, wytrwałości i może też talentu. No niestety królewny, nic nie przychodzi łatwo, nawet w tak niszowym sporcie jak skoki narciarskie kobiet. Można zapinać pług i zaorać.

  • kubilaj2 weteran
    @Arturion

    Bo... z całym szacunkiem, jakie tu były perspektywy?
    Może Bełtowska coś tam pokazywała.

  • Arturion profesor
    @KibicOdLat

    Spadaj trollu.

  • KibicOdLat początkujący
    Odchodzi przez Kamila Stocha

    Trzeba szukać oszczędności na trenera dla jednego zawodnika. Bardzo to przykre ;((

  • Arturion profesor
    @Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak

    Z tym, że trenerzy słoweńscy nie są tytanami poza Słowenią... Wyjątki nieliczne.

    EDIT - Ale gdyby tak Zupancic zechciał? Byłbym za.

  • Pavel profesor
    @ASJ_212

    Skąd ten pesymizm, największe postępy Kasie zanotowały jak prowadził je Bachleda, może akurat Hula zrobi cokolwiek ponad wyczyny pana dziadka. W kobiecych skokach do punktów nie potrzeba ani talentu, ani zbyt wiele umiejętności.

  • Arturion profesor
    @King

    To jednak tragedia. Można wysnuć wniosek, że nie zobaczył tu perspektyw na nic, Podziękowania kurtuazyjne.
    A więc znów Kruczek i "rozdająca karty" Konderla?
    Chyba wolałbym "Stefanka".

  • LewReteni bywalec

    Nie dziwię mu się.

  • ASJ_212 bywalec

    No to już chyba definitywny koniec skoków kobiet w Polsce.

  • King profesor

    Jednego Austriaka w polskich skokach mniej. Kolos triumfuje :)

  • tomek20 weteran

    https://www. youtube.com/watch?v=Ht95Xfggl4o&ab_channel= donsynollo

  • Raptor202 profesor

    Niech zabierze Konderlę ze sobą, to pozostałe zaraz zaczną lepiej skakać.

  • kubilaj2 weteran
    @Pavel

    5 lat temu mieliśmy nieźle zapowiadające się Rajdę i Karpiel.

  • Pavel profesor
    @kubilaj2

    Raczej "z pustego i Salomon nie naleje" ;)

  • kubilaj2 weteran

    Decyzja o zatrudnieniu Rodlauera dobra, ale kolokwialnie mówiąc...
    "too little, too late".
    Jakby był te 5 lat temu...

  • Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak weteran

    To teraz czas zatrudnić Zupancicia. Z nim nasze podskakajki wejdą do czołówki.

  • Xenkus profesor

    Wynikowo progresu nie było, a wręcz jeszcze regres więc chyba już powoli przestajemy myśleć, że coś u nas ze skoków kobiet sensownego wyjdzie.

  • alo profesor

    W ogóle te babskie skoki zaorać lepiej przeznaczyc te fundusze na rozwój juniorów mężczyzn czy sprzęt lepszy

  • Filigranowy_japonczyk bywalec

    No to co Stefanek zostaje trenerem :)

    Swoją drogą przypomina mi to trochę sytuację z Santosem w naszej reprezentacji obaj doświadczeni ze znakomitym dorobkiem mieli wznieść kadrę na wyższy poziom a tak jak niespodziewanie przyszli tak szybko się ulotnili

  • Pavel profesor

    Jak to się mówi "jak nie widać różnicy to po co przepłacać". Mamy w kraju 5 skoczkiń na krzyż w tym żadna raczej nie ma za wiele talentu więc musimy sie pogodzić, że z tej mąki chleba nie będzie. Hula i tak jakiś etat by dostał to niech się bawi z Kasiami.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl